"PAŞA Holding" tərəfindən reallaşan "Vətən əmanətlərin keşiyindədir" layihəsi çərçivəsində Novruz və Ramazan bayramları ərəfəsində şəhid övladlarına bayram hədiyyələri çatdırılıb.
Proqram çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “Naxçıvanpoçt” publik hüquqi şəxsin əməkdaşları şəhid ailələrinin evlərinə gedərək onlara bayram sovqatlarını təqdim edib, ailələrin qayğıları və ehtiyacları ilə maraqlanıblar.
Bildirilib ki, “Naxçıvanpoçt” rəhbərliyi bu kimi sosial dəstək tədbirlərini davam etdirərək şəhid ailələrinə hər zaman dəstək olacaqlar.
Layihənin məqsədi Vətənin müstəqilliyi uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin ailələrinə dəstək olmaq, onlara diqqət və qayğı göstərməkdir. Bu il Naxçıvanda yaşayan onlarla şəhid ailəsinə bayram sovqatları çatdırılıb.
"Vətən əmanətlərin keşiyindədir" layihəsi şəhid ailələrinə mənəvi və sosial dəstək istiqamətində aparılan əhəmiyyətli təşəbbüs olmaqla yanaşı, ictimaiyyətdə Vətənə sevgi və birlik ruhunun daha da gücləndirilməsinə töhfə verir.

Within the framework of the "Homeland is Guarding the Trusts" project implemented by "PASHA Holding", holiday gifts were delivered to the children of martyrs on the eve of the Novruz and Ramadan holidays.
Within the framework of the program, employees of the "Nakhchivanpost" public legal entity under the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic went to the homes of the families of martyrs and presented them with holiday gifts, and inquired about the concerns and needs of the families.
It was stated that the management of "Nakhchivanpost" will always support the families of martyrs by continuing such social support measures.
The aim of the project is to support the families of martyrs who sacrificed their lives for the independence of the Motherland, to show them attention and care. This year, holiday gifts were delivered to dozens of martyr families living in Nakhchivan.
In addition to being an important initiative aimed at providing moral and social support to the families of martyrs, the "Homeland is Guarding the Trusts" project also contributes to further strengthening the spirit of love for the Motherland and unity in the community.